Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Oceloví ptáci

Mít peníze, špičkové letce a přiměřeně vybavená letiště, bylo by rozhodnutí české vlády o koupi šestatřiceti nových stíhaček za více než sto miliard korun bez chyby. Ať bychom koupili britsko-švédský Grippen nebo „evropský“ Eurofighter, měli bychom jeden z nejšpičkovějších strojů v NATO a třeba holandská armáda se stovkou starých „efšestnáctek“ by nám mohla závidět. Možná bychom nákupem smazali rozpačitý dojem, který zatím vyvolávají naše aktivity v NATO. Bohužel však z úvodních podmínek nemáme ani jedinou.

Čím zaplatit

Neoficiální doporučení bruselské centrály NATO novým členům, jak by mělo vypadat jejich letectvo, je už několik let neměnné - Polsko, Maďarsko i Česko by měly koupit po šestnácti stíhačkách F-16. Na nich by se letci seznámili s „alianční“ technikou a v perspektivě několika let by pak neměli problém přejít na nové supersonické stroje, kterými se v nejbližší době začnou vybavovat armády NATO. Doporučení centrály respektovalo finanční možnosti postkomunistických zemí. Efšestnáctky by přišly maximálně na dvacet miliard korun. Poláci už smlouvu na jejich koupi podepsali, Maďaři jednají. Češi se rozhodli jít vlastní cestou. Odmítli nejen doporučení Aliance, ale i následnou radu expertů Pentagonu, abychom při současných ekonomických možnostech nechali stíhačky plavat a investovali především do vzdělání vojáků. NATO se totiž neopírá jen o dobře vybavené armády, ale především o stabilní ekonomiku a demokracii. V tomto kontextu zní hrozivě…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.