Mít peníze, špičkové letce a přiměřeně vybavená letiště, bylo by rozhodnutí české vlády o koupi šestatřiceti nových stíhaček za více než sto miliard korun bez chyby. Ať bychom koupili britsko-švédský Grippen nebo „evropský“ Eurofighter, měli bychom jeden z nejšpičkovějších strojů v NATO a třeba holandská armáda se stovkou starých „efšestnáctek“ by nám mohla závidět. Možná bychom nákupem smazali rozpačitý dojem, který zatím vyvolávají naše aktivity v NATO. Bohužel však z úvodních podmínek nemáme ani jedinou.

Čím zaplatit

Neoficiální doporučení bruselské centrály NATO novým členům, jak by mělo vypadat jejich letectvo, je už několik let neměnné - Polsko, Maďarsko i Česko by měly koupit po šestnácti stíhačkách F-16. Na nich by se letci seznámili s „alianční“ technikou a v perspektivě několika let by pak neměli problém přejít na nové supersonické stroje, kterými se v nejbližší době začnou vybavovat armády NATO. Doporučení centrály respektovalo finanční možnosti postkomunistických zemí. Efšestnáctky by přišly maximálně na dvacet miliard korun. Poláci už smlouvu na jejich koupi podepsali, Maďaři jednají. Češi se rozhodli jít vlastní cestou. Odmítli nejen doporučení Aliance, ale i následnou radu expertů Pentagonu, abychom při současných ekonomických možnostech nechali stíhačky plavat a investovali především do vzdělání vojáků. NATO se totiž neopírá jen o dobře vybavené armády, ale především o stabilní ekonomiku a demokracii. V tomto kontextu zní hrozivě…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte