Rámeček

RUDY KENNEDY
se původně jmenoval Rudy Karmiensky. Narodil se r. 1929 v Polsku. Když mu bylo čtrnáct let, odvezli nacisté jeho i celou rodinu do koncentračního tábora. Zachránil se jen on. V roce 1946 odešel do Anglie, kde vystudoval elektrotechniku. Změnil si jméno, oženil se (jeho manželka pochází z Československa) a všechno nasvědčovalo tomu, že zbytek života prožije jako normální neznámý britský občan. Před pěti lety se však jeho život radikálně změnil: stal se významnou osobností mezinárodní kampaně za práva bývalých „otroků“ z koncentračních táborů a lidí nuceně nasazených na práci v nacistickém Německu. O jeho životě vznikl dokumentární film, který byl nedávno promítán i v Praze v rámci festivalu „Jeden svět“.

V roce 1996 jste stál u zrodu velké mezinárodní kampaně, která vyvrcholila hromadnými žalobami u soudů v USA. Díky vám a vašim přátelům se pro lidi, které nacisté přinutili za války pracovat pro německý průmysl a zemědělství, otevřela možnost kompenzací. Jak se stane, že se člověk v důchodu rozhodne měnit svět? Od války uplynulo půl století a nikdo už nevěřil, že se může cokoli v tom směru pohnout.

To je jednoduché. Před šesti lety, padesát let ode dne, kdy osvobodila Rudá armáda Osvětim, jsem vzal své děti a jeli jsme se na to místo podívat. Byl stejný mráz jako tenkrát v roce 1945, když jsem byl na pochodu smrti. Přišli jsme na místo, kde býval apelplac, a já se strašně rozčílil, protože na místě prosyceném krví,…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte