I ty, Brute? museli si pomyslet vnímavější politici od Aše na východ, když zjistili, že se už i Gerhard Schröder přidal na stranu těch, kteří chtějí Západoevropany mořit a umořit řečmi o nejvhodnější podobě EU v budoucnosti. Nad kontinentem jistě visí mnoho otazníků, které je nutné odstranit před vstupem postkomunistů do klubu. Z hlediska čekatelů na členství jsou ale tím nejméně vhodným tématem právě technokratické spory evropské elity, jak přerozdělit moc mezi Bruselem a metropolemi patnáctky. Gerhard Schröder by rád přetvořil Unii v jeden federální stát: s vládou, dvoukomorovým parlamentem a ústavou, která by mimo jiné přesně definovala pravomoci centrálních úřadů Unie i to, co zůstane „na triku“ jednotlivým členským zemím.

Déja vu

Kancléřova federalistická vize ale není v historii evropské integrace ničím novým. Vždy, když EU stála před významným krokem - respektive spíše skokem - směrem k dalšímu ekonomickému či politickému propojení členských států, vyvstaly otázky po budoucí státoprávní podobě společenství. O vzniku západoevropské federace se vedly vážné diskuse již po vstupu Británie, Dánska a Irska do Unie v roce 1973. Poté po pádu železné opony a sjednocení Německa, v důsledku dohody mezi Kohlem a Mitterrandem o zavedení společného evropského platidla, a tak dále. Loni oživil vzletnou federalistickou debatu německý ministr zahraničí Joschka Fischer (pro přesnost: rok před ním se k témuž přihlásil český prezident v proslovu k poslancům…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1255

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte