Bezmála padesátiletý fotograf Stanko Abadžič pochází z chorvatského Vukovaru, vystudoval germanistiku a fotografií se dlouho zabýval jen jako člen klubu amatérů. Od roku 1995 žije v Praze a profesionálně fotografuje pro tisk. Svou volnou tvorbu nyní prezentuje v knize, která rekapituluje jeho loňskou výstavu v Komorní galerii pražského Domu fotografie Josefa Sudka. Najdeme v ní dvoustrany, kde konfrontuje dvě fotografie téhož místa v téměř totožném záběru. Efekt sezonních proměn je už dost opotřebovaný, neobyčejně působivá je však kupříkladu dvojice snímků parkové cesty s půlkruhem laviček - obě fotografie zřejmě vznikly s nepatrným časovým odstupem, zaznamenávají stejné kosé světlo zimního úsvitu či podvečera, jež se stříbřitě odráží na námraze, atmosféra každé je však jinak tajuplná. Fotografie může obraz světa také rehabilitovat, pokud doloží, že každá lokalita má v každém okamžiku neopakovatelný ráz.

Komponované momenty

Snímky autor rozdělil do čtyř kapitol: Praha, kterou miluji, Každodenní život, Moře a Portréty. Abadžič nepřekvapuje žádnými zásadně novými přístupy, naopak, nostalgicky se vrací do dob, kdy bylo nové to, co dnes už dávno zklasičtělo. S chutí, ale také s lehkým intelektuálním odstupem se vžívá do fotografického cítění Josefa Sudka, Zdenka Feyfara, Jindřicha Štyrského či Cartiera-Bressona, jako by šlo o slavné role, které má jako herec nastudovat. Ctí jejich ustálené pojetí, ale zároveň se je snaží po svém obohatit, což činí s…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte