Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Také jste si nevšimli

Prvního ledna letošního roku skončil státem garantovaný monopol Českého Telecomu na vnitrostátní hlasové služby a trh se otevřel konkurenci. Kdo však očekával, že následujícího dne najde ve schránce letáky s nabídkou nejméně dvou konkurenčních společností vnucujících levnější a kvalitnější telefonování, ten byl zklamán. Proč vlastně? Důvodů je samozřejmě více. Některá očekávání spojená s liberalizací byla přehnaná a naivní. Někde skutečně začal po zrušení monopolu fungovat vysoce konkurenční trh (Velká Británie, Německo), v jiných zemích se pro drobného zákazníka změnilo jen málo. Záleží na tom, jak atraktivní je příslušný národní trh pro velké světové operátory, a na kvalitě provedení liberalizace. A tady je problém: zdejší hra je rozehrána špatně.

Hřiště je křivé

Česká liberalizace je od samého začátku zatížena několika nedostatky. Zpočátku se za hlavní z nich pokládal paragraf 78 telekomunikačního zákona. Podle něj se dva aspekty liberalizace trhu odkládají o osmnáct měsíců, tedy do poloviny roku 2002. Jde o přenosnost čísla (změníte-li operátora, můžete si vzít své číslo s sebou, takže navenek se vůbec žádná změna neprojeví) a vytáčenou či pevnou volbu operátora (v rámci konkrétního hovoru anebo předvolbou lze stanovit, kterou síť použijete). Právě proto dnes nemají konkurenční operátoři co nabídnout běžnému spotřebiteli: přes síť Českého Telecomu se k němu jednoduše nedostanou. Až koncem loňského roku vyšel najevo jiný nedostatek zákonné…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte