Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Globalizační karavana

Nejvyšší představitelé čtyřiatřiceti zemí Severní a Jižní Ameriky projednali na nedávném summitu v kanadském Quebecu odbourání obchodních bariér na západní hemisféře. Na setkání chyběla pouze Kuba, jíž byla jako jediné totalitní zemi účast odepřena. Aktéři se shodli na harmonogramu, který předpokládá, že v roce 2005 dosavadní Severoamerická zóna volného obchodu (NAFTA) vstoupí v platnost pod novým názvem Celoamerická zóna volného obchodů (FTAA). Pokud se záměr quebeckého setkání naplní, vznikne vůbec největší oblast volného obchodu, která zahrne patnáct procent světové populace. Na území od Aljašky až po jižní cíp Argentiny padnou celní a další administrativní překážky pro obchod. Pohovory v jednacích sálech doprovodily obvyklé protiglobalizační akce v ulicích: pokojné demonstrace odborářů a méně pokojné protesty militantních aktivistů, proti nimž zasáhla policie.

Bašty blahobytu

Architekti dohody FTAA předpokládají, že smlouva přinese blahobyt a upevnění demokracie méně rozvinutým oblastem amerického kontinentu. Stržení bariér pro volný pohyb zboží a kapitálu podle jejich názoru povede k přílivu zahraničních investic do zemí Latinské Ameriky, napomůže vytvoření nových pracovních příležitostí a v konečném důsledku umožní postupné zvyšování životní úrovně. Důležitým výsledkem FTAA by mělo být upevnění demokracie v zemích, kde takové politické uspořádání nemá dlouhou tradici. Americký kontinent se ocitl v historicky bezprecedentní situaci. Vlády…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte