V prosinci 1999 ho akcionáři povolali, aby Škodu Plzeň vytáhl z úpadku, do nějž se dostala v éře generálního ředitele Lubomíra Soudka. Dnes vykazuje Martin Roman udivující úspěchy. Plzeňské továrny skončily po letech v zisku (loni 65 milionů, předloni ztráta 4 miliardy). V loňském roce vyhrály největší zakázky v historii: opravu lokomotiv pro Rusko a stavbu elektrárny v Turecku. Škodu opustila třetina z 12 tisíc zaměstnanců; na ústředí zbylo 29 lidí z 500. Dva velké provozy - tabákové stroje a generátory - odkoupili britští investoři. Martinu Romanovi je 32 let, předtím řídil desetkrát menší podnik na výrobu vzduchotechniky Janka Radotín.

Trochu všemu

Slavný americký finančník Warren Buffett investuje jen do podniků, jejichž zboží sám používá nebo jim aspoň rozumí. Vy rozumíte všemu, co se v 15 továrnách Škody vyrábí?

Jsem právník a ekonom. Takže do hloubky nerozumím ničemu a trochu všemu. Neumím udělat technický nákres, ale umím zákazníkovi vysvětlit, proč si má koupit naše zboží, a ne třeba od Siemense.

Umíte vysvětlit, proč má Temelín potíže s vaší turbínou?

To je zapeklitá otázka. Temelínská turbína byla dodána v roce 1991 a byla na ni záruka dvanáct měsíců. Ležela ladem více než osm let. Umíte si asi představit, že kdybyste nechal osm let v garáži sebelepší auto, asi ho nenastartujete, ani kdyby to byl mercedes. Turbína je kvalitní stroj, byť prototyp. Při rozjezdu má potíže každá elektrárna - v Temelíně jsou jen…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte