Španělská vláda v těchto týdnech předložila poslancům v Madridu kontroverzní návrh zákona o Národním vodohospodářském plánu. Jeho součástí je projekt na převedení více než miliardy metrů krychlových vody ročně z řeky Ebro do Barcelony a suchem sužovaných oblastí na jihovýchodě země. Zásah do přirozeného povodí Ebra s sebou přinese nenapravitelné ekologické škody a už vyhnal na madridská náměstí desítky tisíc rozhořčených lidí. „Rovnoměrný vývoj“ všech částí Španělska však zatím vítězí nad zachováním unikátní přírodní rezervace: členové dolní komory parlamentu (Kongresu), v nichž má vládní Lidová strana většinu, už zákon pustili do druhého čtení.

A po nás potopa

Úvahy o spravedlivém rozdělení vody na Pyrenejském poloostrově se vedly již v polovině 19. století. Oblasti Valencie, Murcie a Almerie jsou jedny z nejsušších koutů Evropy, zčásti dokonce pokryté polopouští. Naopak Ebro, které pramení v Kantaberských horách a sbírá vodu z Pyrenejí, pravidelně zaplavuje území na svém dolním toku, těsně předtím, než se vlije do Středozemního moře. Na počátku devadesátých let uplynulého století přišla tehdejší socialistická vláda s nápadem „vyzrát nad přírodou“ a přebytečnou vodu jednoduše převést vodovodem tam, kde se jí nedostává, byť by to mělo být do stovky kilometrů vzdálených míst. Současný kabinet José Maríi Aznara tento plán za 700 miliard peset (přibližně 146 miliard korun) převzal a předal k posouzení zákonodárcům. Krok vlády však vyvolal silné…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte