Argentina se už téměř tři roky potácí v recesi, dosud však na tom nebyla tak špatně jako v půlce března. Nový ministr hospodářství tehdy oznámil plán na drastické rozpočtové škrty v objemu 4, 5 miliardy dolarů během dvou let. Levicoví členové vlády ale na protest opustili kabinet a zmíněný ministr musel po necelých dvou týdnech v úřadu rezignovat. Investory zachvátila panika srovnatelná s nedávnou krizí v Turecku (viz Respekt č. 10/2001). Burzovní indexy padaly od Buenos Aires až po Mexico City, úroky z mezibankovních úvěrů se vyšplhaly na 70 procent a řadoví Argentinci začali houfně vybírat své vklady vedené v pesu. Proč to všechno? Kvůli obavě, že Argentina pustí svou poslední hospodářskou kotvu - pevný kurz pesa vůči dolaru 1:1. V tu chvíli prezident De la Rúa učinil poslední možný krok a povolal do svého týmu tvůrce argentinské reformy Dominga Cavalla.

Vzestup a pád

Místní novináři nenazvou Dominga Cavalla (54) jinak než superministrem. Před deseti lety, za vlády prezidenta Menema, tento absolvent Harvardu dostal od Kongresu zvláštní pravomoci coby ministr hospodářství. S jejich pomocí se mu podařilo zastavit tamní hyperinflaci: Cavallo připoutal nové peso k americkému dolaru a během jediného roku se mu podařilo srazit inflaci z trojciferných čísel na pouhá 2 procenta. Ekonomice to v počátečním šoku přineslo útlum, jejž navíc prodloužila mexická krize. P ak se ale do…

14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte