Jaká by to byla krása, kdyby byl svět „hnusný“: mohli bychom se mu od generace po generaci smát a donekonečna „rozjíždět“ to samé bujaré retro. A především přesně vědět, jak na to (totiž nijak). Díky spisovatelům typu Hanse Magnuse Enzensbergera, vyznačujícím se po celá desetiletí neúplatnou intelektuální autoritou, navíc víme, že „nevkusné s nevkusným se kdykoli a zcela bez námahy zkombinuje“. Enzensbergerův kolega a básník Robert Gernhard šel ještě dále: „Dobré? To je důvod pro zlost. Hnusné zas zdobí vytrvalost!“ Jenomže co když svět hnusný není? S touto námitkou se musel před nedávnem vyrovnat jeden z pozoruhodných českých divadelních režisérů Jiří Pokorný. Stalo se tak ve chvíli, kdy se rozhodl nastudovat se souborem pražského Divadla Na zábradlí hru současného francouzského dramatika Jeana-Claude Carriéra Terasa. Hru údajně vybral později zesnulý umělecký vedoucí divadla Petr Lébl a lze říci, že vytříbeným stylem, kultivovaným jazykem, stísňujícím prostředím a nekonečnou fantazií dokonale odpovídá jeho „hráčskému“ charakteru. Carriére byl koneckonců jedním z dvorních scenáristů režiséra Luise Buňuela. Letos se ale Terasy nechopil Na zábradlí ani on, ani Buňuel, ani Lébl, nýbrž Pokorný. A nutno říci předem, že obstál velmi dobře.

Rozklad na scéně

Nebylo to jistě snadné. Nejen proto, že „stylové se stylovým“ se na rozdíl od „nevkusného s nevkusným“ těžko kombinuje. Pokornému se ovšem podařilo dosáhnout stylové jednoty v každém detailu. Místo…

11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte