Rámeček

MARTIN BORMANN
(ročník 1930) je nejstarším z deseti dětí válečného zločince Martina Bormanna. Jeho kmotry byli Adolf Hitler a žena posledního spandavského vězně Rudolfa Hesse. Dětství strávil v uzavřeném areálu Hitlerova bavorského sídla Obersalzberg, navštěvoval říšskou školu NSDAP, kde byl vychován v proticírkevním duchu. Ve válečných zmatcích léta roku 1945 ztratil spojení s matkou a sourozenci a skrýval se pod falešným jménem. Směr jeho života proměnily tři roky prožité v rodině prostého rolníka, kde se obrátil ke katolické víře. Vstoupil do kláštera a po studiu teologie se stal misionářem v Africe. V roce 1971 přežil jen zázrakem těžkou automobilovou nehodu v Německu (dva týdny ležel v kómatu), nechal se uvolnit z řádového slibu a pracoval až do odchodu do penze jako učitel náboženství ve vestfálském Hagenu. Mladým lidem se věnuje i dnes, snaží se jim při diskusích především na školách přiblížit z pozice dobového svědka reálnou tvář nacistické ideologie.

Váš otec byl v norimberském procesu odsouzen v nepřítomnosti k trestu smrti. Až do roku 1971, kdy byla oficiálně prokázána jeho sebevražda, kterou spáchal dva dny po Hitlerovi, byl nejhledanějším válečným zločincem na světě. Jak se vám žije s takovým dědictvím?

Jako patnáctiletý absolvent elitní školy Hitlerjugend jsem po oznámení kapitulace Německa brečel. Osvobodit se od tíhy nacistické ideologie mi pomohl rolník, k němuž jsem se v květnu 1945 uchýlil. Byl to prostý,…

11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte