Ministru Janu Kavanovi se podařilo dostat českou zahraniční politiku do křížku s novou americkou vládou. Do návrhu rezoluce, která kritizuje porušování lidských práv na Kubě, totiž zařadil pasáž o škodlivosti ekonomických sankcí, které proti Kubě vyhlásily Spojené státy. Šéf americké diplomacie Colin Powell už odpověděl, že pro USA tento krok představuje velmi vážný problém. V kritice Kavana se s výjimkou vládní ČSSD a komunistů vzácně shodla i celá místní politická scéna. Václav Havel, kterému Powell o víkendu osobně zatelefonoval, upozornil, že nelze směšovat hrušky (lidská práva na Kubě) s jablky (americkými sankcemi), předseda Unie svobody Karel Kühnl odsoudil Kavanův „levičácký antiamerikanismus“ a stínový ministr zahraničí Jan Zahradil (ODS) shrnul, že spor v každém případě Českou republiku poškodí.

Castrovi agenti s příčinou

Důvodem Powellovy stížnosti není samotný fakt, že Češi zpochybnili účinnost obchodního embarga na Castrův ostrov. To již učinilo mnoho demokratických zemí a samotné Spojené státy loni tvrdý sankční režim zmírnily. Příčinou je způsob, jakým Kavan své memorandum prosazuje. Činí tak přes opakovaný protest Ameriky a dokonce i Poláků, kteří se předtím na návrhu protikubánské rezoluce OSN spolu s Českem podíleli. Tentokrát ale pasáž výslovně odsuzující americké sankce sepsal Kavan bez předchozí konzultace s Varšavou. Poláci pak od spolupráce s Čechy logicky odstoupili. Důsledky revolty vůči dvěma významným spojencům…

11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte