Loňský rok označila akciová společnost ČEZ při nedávné prezentaci svých hospodářských výsledků za zlomový. Ačkoli její tržby klesly, díky značnému snížení nákladů se jí podařilo razantně zvýšit zisk (z 2,8 na 8,4 miliardy). Takže monopolní Otesánek začal s odvykací kúrou a zeštíhlováním? Nebo je to jen účetní hra s čísly? Důvodů k tomu, aby se ČEZ snažil vylepšit svou pověst v médiích, u veřejnosti i zahraničních investorů, je dost: vláda slibuje rychlou privatizaci a od příštího roku se otevírá trh s elektřinou, třebaže zatím jen pro velké zákazníky.

Černá léta

Pohled na hospodaření ČEZ během 90. let jeho hlavního akcionáře - stát - nemohl příliš těšit. Podle všech ekonomických kritérií se výsledky (byť s výkyvy) zhoršují. Na počátku 90. let měl ČEZ mezi českými podniky nejvyšší zisky, v roce 1993 vydělal bezmála 17 miliard korun. Předloni už to ale bylo jen zmíněných 2,8 miliardy. Každého vlastníka zajímá, kolik firma dokáže vydělat v poměru k vloženému kapitálu. I tato tzv. hrubá rentabilita (zisk před zdaněním ku vlastnímu jmění) se ale stále zhoršovala. Proč? Především kvůli nákladům, které rostly mnohem strměji než tržby. Jasně to ukazuje graf Stále dražší provoz: ČEZ sice zvyšoval tržby (z 51 miliard v roce 1993 až na 62 miliard v roce 1998, od té doby mírně klesly), ale jeho provoz byl čím dál dražší (náklady z 34 miliard v roce 1993 vyšplhaly až na předloňských téměř 57 miliard). Často se říká, že náklady ČEZ rostou kvůli jeho velkým…

11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte