Nad Českem visí vážná výtka spojenců, že nejsme schopni postavit se jim po bok v ozbrojených konfliktech současného světa. Z balíku dva roky starých požadavků NATO na modernizaci armády jsme dosud nedokázali splnit celé čtyři pětiny. Při nedávné návštěvě šéfa Aliance George Robertsona to ministr obrany Vladimír Vetchý zdůvodňoval naší chudobou. Na druhé straně se ve Strakově akademii stále zanášejí plánem koupit vojákům supermoderní stíhačky za minimálně sto miliard korun. Spojenci s tím sice nesouhlasí, ale vláda na obchodu trvá. Její vytrvalá snaha utratit obrovské peníze v obchodě označovaném za zbytečný už vzbudila pozornost a podezření na korupci.

Kdo to zaplatí

Naši spojenci z NATO nás za poslední půl rok dvakrát důrazně upozornili, že nákup špičkových letounů je v našem případě trochu předčasný luxus. „Nic proti stíhačkám, ale peníze je pro vás mnohem důležitější utratit za to, aby vaše armáda byla menší, mobilní, schopná rychlých operací,“ řekl českým politikům loni tehdejší náměstek amerického ministra obrany Frank Kramer a po něm to při únorové návštěvě Prahy zopakoval i generální tajemník NATO George Robertson. Vláda ale stojí za svým a nezastavilo ji ani varování ministra financí Pavla Mertlíka, že požadovaných sto miliard může fatálně zruinovat budoucí státní rozpočet. "Zjednodušeně řečeno, i když bude český stát prosperovat, nebude moci peníze dát do rozvoje, třeba školství či podpory snížení daní. Nebude dělat nic jiného než…

11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2779

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte