Minulé pondělí si fotbaloví funkcionáři zřejmě zhluboka vydechli. UEFA a FIFA, tedy evropská a světová fotbalová asociace, se dohodly s Evropskou komisí na pravidlech pro přestupy hráčů. Podařilo se tak odvrátit hrozící zhroucení celého přestupového systému - křehké symbiózy mezi hráči, malými kluby a velkokluby.

Odměna za výchovu

Loni evropští úředníci pod vedením komisaře pro hospodářskou soutěž Maria Montiho vytáhli do boje za volný pohyb pracovních sil ve sportu (blíže viz Respekt č. 1/2001). Fotbal byl hned první na řadě kvůli milionům, které se točí kolem transferů nejlepších hráčů (viz tabulka). To byl však rudý šátek pro celý fotbalový svět - s výjimkou hráčských odborů. Fotbaloví bossové mají v Evropě svízelnou pozici. Po případu Bosman z roku 1995, který umožnil hráčům volně přestupovat po skončení jejich smlouvy s klubem, je čekal ještě těžší souboj. Pokud by totiž evropští úředníci prosadili svou, pak by mohl kterýkoli fotbalista podat kdykoli výpověď tak, jak je to možné v běžných pracovně-právních vztazích, a odejít za lepším zaměstnáním. Lze si lehce domyslet, co by tento návrh znamenal pro menší kluby, které investují do výchovy mladých talentů, ale i pro bohaté giganty, které by musely hráčům vyplácet horentní platy, aby si je udržely. Jedinými profitujícími by se stali sami hráči, kteří jsou již dnes vysoce přepláceni (po uši zadlužený Real Madrid je…

11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte