Český film posledních let působí, jako by onemocněl dětinským viděním. Je to šťastná nemoc, která do organismu nepustí nic, co by ho obtěžovalo, zneklidňovalo nebo před něj stavělo otázky. Na jeho úspěšné a oceňované slunečné straně se žije dobře, často i vesele, s citem a svědomím sice poněkud zakrnělým, ale bezpečně chráněným tukovou vrstvou pohody a troubovského sloganu „to neřeš“, jakési nové varianty pseudošvejkovského „to chce klid“. Na novém filmu režiséra Petra Václava Paralelní světy je cenné už to, jak tomuto trendu vzdoruje. U Václava, který debutoval před pěti lety filmem Marian, je od začátku jasné, že i přes riziko omylů půjde klidně a vytrvale jiným směrem. Ten směr vede k obnově zájmu o emocionální život postav, o projevy jejich „vnitřku“, citového putování, bloudění a míjení. Je to cesta, která se před vnímavým divákem filmu otevírá s naléhavostí, ale zároveň s tichou a civilní přirozeností prožitého a poznaného. Je to samozřejmé, avšak současně vzácné.

Animus a anima

Zvláštní účinek Paralelních světů spočívá v přirozené vážnosti, s níž je znázorněn konec jednoho milostného vztahu. Tato vážnost není tragická ani moralistní: je v ní naopak mnoho espritu a lehkosti, zjemňující a utišující téma podstatou hořké. Film začíná již ve chvíli, v níž se život dvou lidí začíná nezadržitelně rozpadat a před divákem se odehraje jen jeho závěrečná fáze. Nevíme, co tuto dvojici, architekta Kryštofa a mladší Terezu, beznadějně se snažící…

11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte