Rámeček

MARTIN DVOŘÁK
se narodil roku 1956 v Praze,kde také studoval na VŠE. V letech 1982–90 pracoval ve Východočeském průmyslu masném v Hradci Králové jako ekonom, v únoru 1989 byl za účast na manifestacích „přeřazen do výroby“. V roce 1990 se stal prvním polistopadovým primátorem Hradce Králové a ve funkci setrval až do roku 1998. O rok později přijal výzvu Rady Evropy, aby se v rámci mise OSN podílel na vybudování místní samosprávy v Kosovu. Působil jako „Municipal Administrator“ ve městě Istoku do prvních demokratických komunálních voleb v říjnu roku 2000, kdy byl povýšen do funkce hlavního administrátora pro oblast západního Kosova. M. Dvořák je ženatý,má dvě dcery.

Žijete už delší dobu v Kosovu, zažil jste i pád Miloševiče. Jak reagovali kosovští Albánci? Oni se tvářili, že je ta událost nějak zvlášť nezajímá. Ovšem jen navenek. S mírnou nadsázkou se dá říci, že si většina Albánců v Kosovu uvědomovala, že je pro ně Miloševič svým způsobem požehnáním, protože představoval jasný obraz nepřítele, nepřijatelného partnera pro ně i pro mezinárodní společenství. A že každá nová tvář otevírá prostor pro vyjednávání o něčem, o čem oni jednat nechtějí: o uspořádání vztahů mezi Kosovem a Jugoslávií uvnitř Jugoslávie. Mnoho Kosovských Albánců mi řeklo: Kdybychom šli k volbám, dali bychom hlas Miloševičovi.

První změna k lepšímu

Miloševič odešel ze scény,chorvatští nacionalisté museli ustoupit demokratickým stranám, v Kosovu ve…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte