Zelená torstovská „krabička“ se sedmi díly Havlových sebraných spisů má snad své nejživější jádro v třetím svazku autorových esejistických a kritických prvotin z let 1953–69. Zdálo se mi nad ní, jako by jejich tvůrce snad ani nepoznal dětství a strmější zrání. Od prvních textů se nacházíme už na docela jeho, totiž bezmála hotové a již v sedmnácti letech zralé půdě, vždy nějak udivující, ale i očekávatelné, což je velký lesk i mírná bída jeho bytostné, nejspíš už od předků (děd Hugo Vavrečka, oba rodiče) seslané „genetické“ brilance. Vždyť v nejstarším z textů s příznačně „udřeným“ názvem Po roce sochařské práce (1953) má talentovaný hoch nejen nepominutelnou metaforu života a duše jako předmětu celoživotního tesání - zdokonalování, ale co víc: už tam se rozvážně ohlíží, strategicky bilancuje, dělá úhrn! Píše v ní jakýsi moudrý novoroční projev o stavu své osobní unie, a to hned zástupně, za celou svou generaci tzv. šestatřicátníků. Vybízí druhé k činnosti, plánuje časopis, formuluje ryze osobní filozofii naděje a skryté jednoty všeho se vším. Jako by říkal výslovně: zde jsem, na počátku, a mezi řádky, bezděčně dodával: již v úhrnu!

Dnes

Základní pocit nad Havlovými juveniliemi těžko může zastřít současnou perspektivu přelomu století. Dnes jsme se propadli do časů triumfujícího „intertextu“, kdy o světě a zvláště o uměleckém díle se převážně píše s ohledem na jiné texty citující další texty vzešlé z příbuzných textů inspirovaných jinými texty …

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte