Rozsudek olomouckého vrchního soudu z minulého úterý už vyvolal poměrně značný ohlas. Čtyři roky nepodmíněně za rozdání padesáti cigaret marihuany, to je přece jen silná káva. Zvláštní pozornost si přitom zaslouží vyjádření předsedy senátu Vladimíra Štefana: „Musíme připustit, že se postih jeví jako tvrdý. Zákonodárce ale stanovil sazbu dva až deset let.“ To je obvyklá výmluva pro laickou veřejnost: mně se to taky nelíbí, ale zákon je zákon. Takový alibismus je nedůstojný vrchního soudce. Štefanův senát mohl samozřejmě uložit mnohem mírnější trest. Při procesu je soudce králem, i kdyby se zákonodárci stavěli na hlavu.

Sváděl, nebo nabízel

Není přitom pochyb, že kdyby v našem právu existovaly poroty, pravděpodobně by ve shodě s olomouckými soudci vynesly nad devatenáctiletým dealerem Stanislavem Pobudou verdikt „vinen“. Když šéf protidrogové centrály Komorous k případu řekne, že „nemá slitování nad tím, kdo podá drogu dítěti“, většina lidí bezesporu pokývá hlavou. Nabízet drogy dětem je obecně zločin, za který jsou čtyři roky málo. Jenže konkrétní případ bývá složitější, se spoustou polehčujících okolností. Drogy? Padesát cigaret marihuany. Děti? Tři zkušení kuřáci. Dealer? Netrestaný učeň, který už si odseděl sedm měsíců ve vazbě, dnes se kaje a omlouvá. Komorousovo zvolání se dá stejně dobře otočit: a poslat devatenáctiletého mladíka na čtyři roky mezi kriminálníky, to jde bez slitování? Takže jaký trest? Sto hodin zametání chodníku? Pokutu…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte