Tři roky uplynuly od chvíle, kdy pražští archeologové objevili unikát: jeden z nejstarších židovských hřbitovů v Evropě. Radost z nálezu, jehož základy pocházejí ze třináctého století, ale brzy vystřídaly potíže. Hřbitov totiž leží na staveništi, jehož vlastník chce pozemek co nejdříve využít. A vynést vykopávky tradičním způsobem na povrch, aby mohly být uloženy do muzea, je nemožné: podle židovské víry se totiž s ostatky nesmí pohnout. Řešení samozřejmě existuje, ale není jasné, kdo ho zaplatí.

Kus historie

Když Česká pojišťovna v roce 1997 zahájila výkop základů pro svou novou budovu ve Vladislavově ulici v Praze, učinila předtím zadost zákonu a povolala na místo archeology. Víceméně rutinní záležitost se brzy proměnila v obrovský objev. Pod sondami se totiž objevily ohraničené hroby. Vše nasvědčuje tomu, že jde o zachovanou část středověkého židovského hřbitova, který historici považovali za zničený, když musel v 15. století ustoupit světským stavbám. Objev samozřejmě vyvolal na pražské židovské obci v Praze velkou radost. O poznání rezervovaněji se k věci postavil majitel pozemku - Česká pojišťovna. Pokud by k nálezu nedošlo, stála by ve Vladislavově ulici už dávno centrála této instituce za téměř miliardu korun. Ministerstvo kultury ale nad lokalitou vyhlásilo ochranný dohled, což v praxi znamená zastavení veškerých prací. V listopadu loňského roku se pojišťovna s židovskou obcí domluvila na tom, že "provede zajištění hrobů a celý jejich…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte