Americký tisk se indiánům moc nevěnuje. Když už se nějaká zmínka v novinách objeví, jde většinou o zprávy špatné, týkající se nezaměstnanosti, chudoby nebo alkoholismu. Události ze 14. ledna tohoto roku však byly výjimkou. Americký ministr energie* Bill Richardson oznámil, že vláda vrátí 84 000 akrů území indiánskému kmeni Ute. Rozhodnutí bylo oznámeno v kmenovém ústředí ve Fort Duchesne v srdci utské rezervace, nacházející se v severovýchodním koutě státu Utah. Je to druhé největší postoupení území americkým indiánům v dějinách, překonané pouze předáním teritorií kmenům na Aljašce v roce 1959. „Je to znamenitá zpráva. Je mi 48 let, a co si pamatuji, chtěli jsme to území zpátky,“ říká ředitel veřejných vztahů a spirituální vůdce kmene Ute Larry Cesspooch (Bílé břicho). A dodává: „Bylo to jako žít bez končetiny. Naší Matce Zemi chyběla ruka, a teď se naše země opět stala celkem. Návrat území má pro nás duchovní význam.“ Dohoda však musí být ještě schválena Kongresem a bude trvat minimálně několik let, než bude kmen moci navrácené území bohaté na organická paliva komerčně využívat.

Šestkrát přesídleni

Zmíněné území bylo Utům „přiděleno“ v roce 1882 prohlášením americké vlády, že zůstane v kmenovém vlastnictví „po všechny věky“. „Všechny věky“ ale měly krátké trvání - po zjištění, že oblast je bohatá na živičné břidlice, z nichž se dá získávat nafta, vláda Utům území v roce 1916 odebrala. Bohatá ložiska měla sloužit jako palivová záloha amerického…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte