Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Mlžná země Evropa

Na letošním Febiofestu se uskutečnilo 232 projekcí: to je číslo, které stojí za zaznamenání do análů. Je to počet, který daleko přesáhl třeba jen rámcový pokus o nějaké konkrétnější shrnutí, a každé divákovo rozhodnutí pro jeden film znamenalo rezignovat na několik dalších, stejně tak hodných pozornosti, k nimž se člověk bude moci dostat bůhví při jaké jiné příležitosti. Platí to zvláště v případě evropských snímků, a to zdaleka nejen těch z Východu, které se do „běžné distribuce“ dostávají jen velmi obtížně, přičemž vůbec nejde o žádné kuriozity nebo „menšinové“ filmy, ale o díla tvořící evropský kulturní kontext. Z nepochopitelných důvodů tak třeba nebyl dosud v Čechách promítán - až právě letos na Febiofestu - deset let starý film Andrzeje Wajdy Korczak, věnovaný památce polského pediatra Janusze Korczaka, muže, který doprovodil své svěřence, děti z židovského sirotčince, do plynových komor Treblinky, třebaže mu byla nabízena záchrana. Wajdovo dílo je přitom ne srovnatelné, ale přesahující Spielbergův Schindlerův seznam, o Begniniho pohádce Život je krásný ani nemluvě. Stroze působivé ztvárnění jednoho činného humanismu je oproštěno od všeho falešně melodramatického a efektního, odvyprávěno bez spekulativního dvojsmyslu a - i vzhledem k citlivosti židovsko-polských vztahů, i k Wajdovu nikdy neskrývanému, ba vypjatému patriotismu - s přísnou pietou k obětem holocaustu. A nebyl to jediný polský příspěvek k židovskému osudu v tomto století. Stejně tak jsme před lety…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.