Z článku Dostat grant je věda (Respekt č. 52/99), kde je poukazováno na nepravosti v přidělování peněz na výzkum, je patrná nechuť k Akademii věd (AV ČR). Naznačuje se, že v našem státě je spousta jiných organizací, tak proč by měla dostávat peníze zrovna AV ČR. Ohromující číslo - 22 tisíc výzkumných pracovníků - v článku ale představuje z velké části podnikový a komerční vývoj. Těžko si lze představit, že by například mladoboleslavská Škodovka žádala o státní peníze na vývoj nového motoru - ledaže by pracovala na vodíkovém pohonu.

Akademie vymře

Na českých vysokých školách se výzkum nikdy masově nedělal. V dobách komunismu byl požadavek dne „co nejvíce inženýrů za co nejkratší dobu“. Jako příklad může sloužit Vysoká škola strojní a textilní Liberec, kde se studium násilně zkrátilo z pěti na čtyři roky. Na nějaké „hraní“ nebyl čas. Po listopadu '89 se objevily snahy o rozšíření výzkumu na školách a zapojení vědců z AV ČR do výuky. Rozsahu výzkumu, tak jak je obvyklý ve světě, se bohužel nedosáhlo. Ať se to někomu líbí nebo ne, základní výzkum stále zůstává doménou Akademie věd ČR. V rámci Grantové agentury České republiky (GA ČR) je ročně rozdělována necelá miliarda korun, z které jde významná část Akademii věd a vysokým školám. (Sama AV ČR ročně rozděluje prostřednictvím své vlastní Grantové agentury Akademie věd pouze zhruba 100 milionů korun, a to nejen pro své ústavy. ) Část…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte