Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Civilizace

Možná moc bezmocných

Nedávný summit Evropské unie se pro Českou republiku stal synonymem úspěchu, protože patnáctka se v Nice dohodla na reformě institucí. Padla tím poslední bariéra rozšíření na východ. Češi se ale také dozvěděli, jaký díl moci jim politici z EU v noci z 10. na 11. prosince přidělili: rozhodně je stejně jako ostatní menší národy nečeká procházka růžovým sadem. Po vstupu do Unie připadne Čechům v Radě ministrů z celkových 345 hlasů dvanáct (český ministr tak bude ovlivňovat rozhodnutí rady z 3,5 %). Nové přerozdělení hlasů ale vstoupí v platnost až 1. ledna 2005. Otázkou tedy je,jak se budou Češi podílet na moci v EU,jestliže se stanou jejími členy dříve (naděje v tomto smyslu vzešla právě z Nice). Protože do roku 2005 bude platit současné rozdělení hlasů, diplomaté po summitu vesměs tvrdili, že bude aplikováno i na nováčky,kteří vstoupí před lednem 2005. V takovém případě by Češi zřejmě dostali pět hlasů ze 134, podobně jako stejně lidnaté Řecko anebo Belgie.Politická váha Česka by pak po přechodnou dobu představovala 3,7 %. Současný systém tedy poskytuje zemím o stejném počtu obyvatel, jaký má Česká republika, více moci než úprava, která začne platit v roce 2005. Složitá dohoda z Nice spíš jen naznačila odpověď na otázku, kolik zemí, resp.hlasů vytvoří kvalifikovanou většinu, s níž se přijímají unijní zákony (pokud se u nich nevyžaduje souhlas všech). Nyní představuje kvalifikovanou většinu 62 z 87 hlasů, tedy 71,3 %. Unie se sice shodla, že od ledna 2005 bude z celkových…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.