Když před čtrnácti dny navrhli lidovci na šéfa čtyřkoalice Jaroslava Kopřivu (39), vyvolalo to mnoho reakcí. „Kopřiva? Lídr? Impossible,“ hlásal komentář Lidových novin. „Jezdec z neznáma,“ vítala kandidáta Mladá fronta. A politici také nezůstali chladní. Ministr Špidla vyzval lidovce k návratu doprostřed politické scény, protože Kopřiva prý stojí vpravo. Špidlovu charakteristiku hned potvrdil místopředseda ODS Miroslav Macek vzletným výrokem, že „s Kopřivou by naše komunikace mohla být produktivnější než s Cyrilem Svobodou, který má ,srdce nalevo'“.

Já si za tím stojím

Generální tajemník České katolické charity navržený lidovou stranou na šéfa čtyřkoalice je dosud znám jenom svým angažmá na ministerstvu vnitra, kde od roku 1992 strávil sedm let coby náměstek. Vysokému postu předcházelo studium šumperského gymnázia a posléze pobyt na pražské technice, kterou absolvoval v polovině osmdesátých let. Pak se vrátil do Šumperku a začal v tomto městě, kde ještě v roce 1989 vztyčili sochu Stalina, pracovat jako projektant. „Byl jsem věřící a měl jsem svůj svět mimo stávající režim, který mi nic neumožňoval,“ říká Kopřiva. Jeho bratr podepsal Chartu 77. „Já jsem žádný disident nebyl, jen jsem občas pomáhal bratrovi s rozvážením samizdatů a různých petic.“ Kariéra přišla až po revoluci. Pár týdnů po listopadu vstoupil Jaroslav Kopřiva do Československé strany lidové. Revoluční doba ho vynesla na post přednosty okresu Šumperk. Rok před dělením federace…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2135

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte