Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Čerstvá krev z panelárny

Půjde-li všechno dobře, někdy v létě se na pražské burze objeví první nová firma. Na tuto chvíli se čekalo plných osm let. Tak dlouho už se totiž na trhu pouze přehazuje počáteční obrovský balík akcií z kuponovky, ale burza neplní své základní poslání - není místem, kam by nadějné podniky přicházely získat peníze výměnou za své akcie. Jméno první vlaštovky je překvapivé. Oproti původním předpokladům to nebude státní plynárenský monopol Transgas a už vůbec ne Škoda Auto nebo Fischer Reisen. Nejde ani o žádnou z hvězd tuzemského softwaru. Průkopníkem se stane dosud nepříliš známá brněnská firma Limart se šedesáti zaměstnanci, zaměřená na obchod s plechem.

Díky, Baraku

Uprostřed poloprázdné haly,do jaké by se lehce vešla dvě fotbalová hřiště, odsekávají žluté a zelené stroje nepřetržitě krátké pláty z velkých kotoučů plechu. Jediný ze zaměstnanců, který neobsluhuje žádnou linku, usilovně zametá. Celý Limart je tady, pod jednou střechou: hala v areálu bývalé panelárny na brněnském jižním předměstí Chrlice slouží jako provozovna i sklad, v rohu jsou šéfovské kanceláře. „Díky tomu jsme pružnější než větší firmy. Co si zákazník objedná, to můžeme do půl hodiny nastříhat,“ říká jeden ze dvou majitelů Martin Procházka (30). „U IBM jsem na dodávku počítače čekal čtyři týdny.“ V pětileté historii Limartu je nejasný snad jen začátek: jak dva mladíky čerstvě po vojně napadlo obchodovat s plechem z košických železáren VSŽ? "Všimli jsme si volného místa na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.