Televize: V pondělí 1. ledna uvede ČT 2 premiéru filmového eseje Josefa Císařovského Jak paprsek slunce na dřevě života umíral. Práce je věnována osobnosti výtvarníka a náboženského myslitele Františka Bílka, který patřil na přelomu 19. a 20. století k nejpřísnějším kritikům prudkého civilizačního rozvoje, moderní „povrchnosti“, ale také přízemnosti duchovních poměrů v českých zemích. Velikost a hloubku Bílkova díla a myšlenek oceňovali jen nemnozí jeho současníci, mezi nimi například Otokar Březina, Julius Zeyer či Zdenka Braunerová. Většina kulturních prominentů jeho dílo odmítala jako podivínské a reakční. Film je možné vidět i v souvislosti s výstavou Bílkovy tvorby (v Jízdárně Pražského hradu a v jihočeském Chýnově), která potrvá do 4. února.

Divadlo: Ve čtvrtek 28. prosince v půl šesté večer zahájí Lyra pragensis čtvrtý z řady večerů projektu Ritual, který je věnován obřadům původních etnických kultur. Jejich vývoj, smysl i symbolické významy rozličných úkonů, zpěvů a hudebních nástrojů přiblíží zpěvák, hudebník a šaman Wendy Zulu. Obecenstvo se může do rituálů zapojit. Jako hosté vystoupí zpěvák Adem Murat Ylmam Darbuka, hráčka na djembe a tanečnice Habi Diabagate. Na didgeridoo a fujaru zahraje P. Doskoč a hrdelně zazpívá M. Salač.

Výstavy: Ve farním kostele v moravské Brtnici začala výstava několika desítek vyřezávaných betlémů, která potrvá do 20. ledna. V nedalekých Dačicích budou betlémy ze sbírek Západomoravského muzea…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte