K jedné z dobrých tradic pražské radnice patří každoroční finanční podpora věnovaná jednomu ze zdejších fotografů. Stotisícová částka s názvem Grant Prahy, jejímž smyslem je umožnit oceněnému autorovi zdokumentovat proměny české metropole, skončila loni u čerstvé absolventky pražské FAMU, šestadvacetileté fotografky Libuše Rudinské. Autorka zkusila s pomocí grantu představit svět, s nímž má valná většina z nás minimální zkušenost: vydala se na pražský Žižkov a nafotila cizince, kteří se v českém hlavním městě pokoušejí zapustit kořeny. Centrem jejího zájmu nejsou žádné hvězdy. Jde naopak o lidi na okraji: místo manažerů nebo umělců z bohatých zemí, kteří se už stali viditelnou součástí české reality, máme tedy možnost vidět „bezejmenné“ Rusy, Ukrajince nebo Bulhary, kteří vedle nás vedou tichý a nenápadný život, jehož smyslem je najít v českém hlavním městě nový domov.

Hledáme domov

Pražský primátor udělil svůj grant letos už popáté. Ve světě uměleckých cen a stipendií to mnoho neznamená, ale v krátkodobém českém horizontu se jedná o zaznamenáníhodnou tradici. Nápad se zrodil během prvního ročníku domácí soutěže Czech Press Photo: mezinárodní porota tehdy navrhla pražskému magistrátu několik kandidátů na grantové ocenění. Město se k akci postavilo přívětivě, stanovilo finanční částku a vybralo si prvního šťastlivce: fotograf Jaroslav Kučera s její pomocí v roce 1995 naturalisticky nasnímal svět pražských bezdomovců. Radnici to uvedlo do rozpaků:…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte