Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Domácí básník

Když básník vchází v Čechách do banky, je to každopádně zvláštní událost. Ne náhodou se u toho sejde publikum, pro něž jde také většinou o raritní příležitost, jak spatřit peněžní ústav zevnitř. Básník si přichází do banky nikoli zkontrolovat účet, ale on si ho teprve po této návštěvě zakládá. Děje se tak jednou do roka, což sice neodpovídá počtu básníků, natož bank, ale udržuje to hodnotu obou nesouměřitelných institucí. Toto pondělí navštíví uprostřed své suity Živnostenskou banku Pavel Šrut, který v ní převezme Cenu Jaroslava Seiferta, udělovanou Nadací Charty 77 a dotovanou 250 tisíci korunami (před zdaněním).

Brožované básně

Básník Šrut se může ocitnout v podezření, že cenu mu porota darovala k jeho letošním šedesátinám. Jenomže v Čechách může být mezi vznikem díla a jeho zpřístupněním stále ještě značná mezera, takže některé hodnoty se ukazují být hodnotami, až když jsou součástí pevného celku. Což je právě případ Pavla Šruta a jeho teprve letos vydané knihy Brožované básně (TORST). Jde o poezii, pocházející „odněkud“ ze sedmdesátých nebo osmdesátých let, o básně, které byly dosud rozházeny po různých rukopisných cárech a jen zčásti zachyceny v pozdně normalizačním výboru Přestupný duben.Ta nejistota v čase ovšem neplyne z toho, že by básně neměly datum (což opravdu nemají), ale z toho, že čas onoho dvacetiletí je v nich zaklet a zacyklen do smyčky, v níž se jen tak zvolna utahuje pomalu plynoucí život. Například čteme: "Koncem léta…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.