Minulý týden se stalo Nizozemí prvním státem na světě, který legalizoval eutanazii, přesněji řečeno lékařsky asistovanou sebevraždu. Poslanci parlamentu v Haagu schválili jasnou většinou (104:40) zákon zamezující stíhání lékařů, kteří splní konkrétní podmínky při výkonu „dobré smrti“. Pacient musí být nevyléčitelně nemocný, musí trpět nesnesitelnými bolestmi, musí dobrovolně, opakovaně a při plném vědomí požádat o ukončení svých muk… Že by se Holandsko postavilo v otázce eutanazie do liberálního čela EU podobně, jako je v jejím čele ve své drogové politice? Že by bylo jakousi Kalifornií (v tomto případě spíše Oregonem) Evropy podle mustru „co se prosadí v Kalifornii, to se dříve či později prosadí i ve zbytku USA“? Tak jednoduché to není. Právě přijatý zákon totiž vyvolává více otázek než odpovědí.

Nevraždi: věc svědomí

Proč eutanazii legalizovat přímo zákonem? Zákon obecně říká, co je správné a co je špatné. Je-li něco v duchu a liteře zákona, je to prostě správné, ba následováníhodné. Jako by neexistovaly záležitosti mezi nebem a zemí, na které může být zákon krátký.Jsou prostě věci, které lze posoudit pouze v rovině svědomí. Každý si dokáže představit situaci, a spisovatelé či filmaři si takové situace skutečně představují, kdy je možné zabít bližního, dokonce přítele. Je válka, kamarád leží na sněhu těžce raněný a neschopný pohybu, kolem jednotky se stahuje obklíčení a času kvapem ubývá. Co teď? Asistovat kamarádovi při sebevraždě (rozuměj…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte