Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Štědře obohacený uran

Loňskou „bitvu o uran“ ministr Grégr prohrál na celé čáře. Pro rozšíření a prodloužení těžby tehdy hlasoval jen on sám. Minulou středu však protlačil na jednání vlády uran znovu. Ta sice odložila bod na tento týden, ale rozložení sil slibuje ministru Grégrovi úspěch. Sympatizují s ním totiž jak premiér Zeman, tak místopředseda vlády Špidla. „Je to materiál příznačný pro tuto dobu,“ stěžuje si ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Má tím na mysli, že pro přírodu zničující, ztrátová, státem dotovaná těžba bude pokračovat ze dvou důvodů: je to výhodné pro těžařskou lobby a ministři mohou navíc svůj souhlas zaštítit svou zamilovanou mantrou - co by si počalo oněch pár stovek horníků bez práce?

Jednou bude líp

Před čtyřmi lety rozhodla Klausova vláda, že v našem posledním uranovém dole u Dolní Rožínky přestane státní podnik Diamo těžit s koncem roku 2001. Loni však přišel ministr Grégr do vlády s úplně jinými vizemi. Navrhoval vytěžit „všechny dostupné zásoby uranu“. Konkrétně to znamenalo obnovit už ukončenou těžbu na dole Hamr u Stráže pod Ralskem (a dobývat tam až do roku 2007) a stejně tak u Dolní Rožínky vyrubat, co se dá. Kromě samotného Miroslava Grégra však pro tento plán nikdo z ministrů ruku nezvedl. Minulou středu však vláda dostala na stůl uranový materiál znovu. Už se týká jen dolu v Rožínce a jeho schválení by zde konec těžby posunulo o dva roky dále. "Je velký rozdíl, jestli chcete obnovit těžbu, když nemáte jediný stroj ani…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.