Na říjnovém sjezdu slovenského Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) se jeho zakladatel Ján Čarnogurský poprvé po deseti letech neucházel o nejvyšší stranický post. Prý už „nechce KDH zatahovat do zápasů, které považuje za nevyhnutelné, ale ostatní je tak nehodnotí“. Gesto Čarnogurského je vnímáno jako přijetí osobní odpovědnosti za stav, ve kterém se KDH nachází (preference se pohybují pod hranicí volitelnosti), a vyvození logického důsledku, kterého většina politiků v postkomunistických zemích není schopna: jednoduše odejít.

Samostatnost ano, ale až po přípravě

Čarnogurský jako první slovenský politik veřejně formuloval požadavek na samostatnost Slovenska. Na jaře 1991, když jeho největší rival Vladimír Mečiar ještě odmítal zánik federace, chtěl tehdejší slovenský premiér zajistit Slovensku „vlastní hvězdičku na vlajce Evropského společenství“. V roce 1992 ale hlasoval proti deklaraci svrchovanosti i ústavě. Hájil názor, že „Slovensko ještě není připraveno na samostatnost“. V době stoupající Mečiarovy hvězdy tím získal nálepku neoblíbeného zpátečníka, která mu vydržela dodnes. Popularita KDH, jež počátkem roku 1990 dosahovala 40 %, začala klesat až k současným 4 %. Po vítězství antimečiarovské opozice v roce 1998 odmítl Čarnogurský zvednout ruku pro programové prohlášení vlády Mikuláše Dzurindy. Tento dokument totiž - v rozporu s dohodou v rámci Slovenské demokratické koalice - neobsahoval zrovnoprávnění státních a církevních škol, zřízení…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte