Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Boj o duši Jeruzaléma

Už už se zdálo, že budoucnost jednoho z nejkrizovějších míst se od teroru a násilností otáčí k debatě. Pak ale izraelsko-palestinský dialog dorazil k zásadní otázce a vzájemná averze vybuchla znásobenou silou. Neuralgický bod má jméno Jeruzalém - symbol a svaté místo všech tří monoteistických náboženství. Bez ohledu na svůj název - Město míru - představuje tři tisíce let stará metropole Svaté země pro valnou část svých novějších dějin jablko sváru mezi židy,křesťany a muslimy. To není žádná novinka. Novinkou ale nesporně je problém, se kterým dnes stojí a padá mír na Blízkém východě: jak se vlastně dá rozdělit Jeruzalém? Může se něco takového vůbec podařit?

Dohodněme se o dohodě

Ve čtvrtek 28. září navštívil lídr izraelské pravicové opozice Ariel Šaron jeruzalémskou Chrámovou horu. Den poté vypukly v Izraeli a na území palestinské autonomie krvavé bouře násilí. Tomuto vzplanutí předcházel summit v Camp Davidu, na kterém měly být vyřešeny všechny zbývající problémy palestinsko-izraelského konfliktu. Jenže realita se od optimistických titulků v tisku lišila. Již při svolání této vrcholné schůzky se političtí komentátoři shodovali v tom, že vyřešení problému Jeruzaléma je krajně nepravděpodobné. Tak to také skončilo. Proč tedy aktéři summitu do Camp Davidu vůbec jeli? Bill Clinton se podle mínění řady komentátorů chtěl zapsat do dějin jako mírotvorce. Jinak mu přes všechny úspěchy jeho hospodářské politiky hrozí, že v povědomí Ameriky zůstane…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.