Zní to jako školní otázka: o kolik budou nižší příjmy státního rozpočtu, když snížíme daně z příjmů o 10 %? Klesne výnos také o 10 %, nebo o něco méně? Či dokonce zůstane stejný, protože ho vyrovná vyšší hospodářský růst? Právě touto tradiční otázkou ekonomů a politiků se zabývá studie amerického Goldwaterova institutu z letošního srpna, provedená na příkladu státu Arizona. Její závěry mohou být pro mnoho lidí překvapivé: nižší daně vedou k novým pracovním místům a dopady na rozpočet nejsou zdaleka tak drastické.

Rozpočtová trojčlenka

Ekonomové Goldwaterova institutu propočítali dvě různé varianty. Podle první verze by byla v Arizoně úplně zrušena daň z příjmu fyzických i právnických osob (zůstaly by pouze daně nepřímé). Arizonská daň z příjmu činí 6,7 %. Ve druhé variantě by propad příjmů kompenzovala jedna z arizonských nepřímých daní (tzv. transaction privilege tax, TPT). Analytici předpokládali, že daně by se snižovaly postupně během příštích čtyř let, a propočetli konečné výsledky pro rok 2016. Při úplném zrušení daně z příjmů by se během šestnácti let zvýšil celkový průměrný osobní příjem Arizoňanů o 42 %. Méně samozřejmý je současný vznik více než 600 tisíc nových pracovních míst. V současnosti je v Arizoně zaměstnáno 2,3 milionu lidí, tedy polovina populace. Ještě zajímavější je, že taková místa vzniknou především v průmyslu informačních technologií. Na straně ztrát by bylo snížení státních příjmů o 20 % - navzdory vyššímu růstu HDP. Při…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte