„Doufám, že při privatizaci společnosti ČEZ se bude přihlížet k našim národním zájmům, tak aby její budoucí vlastník využíval domácích zdrojů energie a nedovážel ji ze zahraničí.“ Vlastenecké nadšení Petra Pudila, jednoho z šéfů Mostecké uhelné společnosti, projevené minulou středu v rozhlasové debatě, si zasluhuje zvláštní pozornost. Privatizace naší téměř monopolní elektrárenské společnosti je jedním z nejdůležitějších ekonomických kroků příštího roku. Pokud bude Zemanův kabinet skutečně přihlížet k lobbisty definovaným „národním zájmům“, čekají Českou republiku nemalé potíže. A vzhledem k tomu, že proti Pudilovým slovům nevznesl přítomný Grégrův náměstek František Kubelka nejmenší námitky, je čeho se obávat.

Německý vzor

K jakému cíli vlastně česká energetika směřuje? Odpověď může být prostá - elektřina by už neměla být zvláštním zbožím s monopolní výrobou a dodávkami, s úředně stanovenými cenami a s centrálně plánovaným budováním elektráren. S elektřinou by se mělo běžně obchodovat, třeba jako s akciemi. Stát by neměl nic organizovat, pouze pečlivě hlídat pravidla hry. Výsledkem mají být nižší ceny pro průmysl, vyšší pro domácnosti (dnes podnikatelé domácnostem cenu dotují), lepší služby a hlavně rozumné hospodaření s elektřinou. Příkladem může být Německo, které je - vzhledem k významu tamního trhu, velkým exportům české elektřiny do Německa a investicím německých firem do naší energetiky - pro nás důležitá a zároveň modelová země. Němci…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2473

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte