Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Úřad pro ochranu citlivých údajů

Zdejší armáda byrokratů se v létě rozrostla o nový Úřad na ochranu osobních údajů. První, na koho si strážci našich soukromých dat posvítili, byl vydavatel Necenzurovaných novin (NN) Petr Cibulka a jeho seznamy spolupracovníků a agentů komunistické StB. Cibulka je vydal v roce 1992 ve svých novinách a posléze je umístil na své webové stránky. Prý tím porušil zákon. Jak? Tím, že u někdejších estébáků zveřejnil také jejich adresy.

Stačí legalizovat

Těsně po listopadu se o agentech vědělo strašně málo. Nikdo nerozlišoval například mezi nevinným „kandidátem tajné spolupráce“ a vědomým udavačem. Pořádek do toho vnesl až Cibulka. Vzal na sebe odpovědnost zveřejnit seznamy agentů, příslušníků StB a podstatu jejich spolupráce. Stručně ve svých novinách popsal, jak StB fungovala, jakou měla strukturu, jak „verbovala“ a dělila do kategorií spolupracovníky. Jeho seznamy byly zpochybňovány ministerstvem vnitra. Možnost potvrdit nebo naopak vyvrátit údaje v „divokých“ seznamech mají ale pouze ti, kteří jsou v nich zapsáni. Soud pak rozhodne, zda byl žalobce v registrech StB vedený oprávněně nebo nikoli. „Ani jeden ze sporů vedených o samotnou skutečnost zaevidování člověka Státní bezpečností jako jejich spolupracovníka jsme neprohráli. Samozřejmě nevíme, jak kdo udával. O tom registry svazků nevypovídají,“ říká dnes Cibulka. Východisko by přitom bylo jednoduché: prostě zpřístupnit archivy StB. Přes tuto snadnost však dlouho nikdo z poslanců, ministerstva…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte