Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Co přinese Biarritz

V pátek se premiéři a ministři zahraničí evropské patnáctky sejdou v lázeňském letovisku Biarritz na atlantickém pobřeží Francie ke dvoudenní neformální, leč ostře sledované schůzce. Jejich úkol bude zdánlivě prostý: domluvit změny v Evropské unii, které by umožnily přijmout nové členy. Francie slíbila, že se během svého předsednictví postará o dosažení dohody, nicméně výsledky tak zvané mezivládní konference jsou stále na nule. Pro Prahu dosavadní vývoj nevěstí nic dobrého: pokud se šéfové států a vlád do prosincového summitu v Nice nedomluví, rozšíření na východ bude zpochybněno.

Malí proti velkým

Na mezivládní konferenci se řeší tři základní problémy: počet členů Evropské komise (nyní jich je 20), rozdělení hlasů mezi státy v Radě ministrů (podle počtu obyvatel a ekonomické síly) a širší hlasování kvalifikovanou většinou v Radě, jinými slovy omezení práva veta. Francouzským vyjednavačům se podařilo přesvědčit své partnery, že jednomyslný souhlas by se měl napříště týkat jen zahraniční a bezpečnostní politiky Unie a zásadních úprav vnitřního trhu (sladění daní v rámci EU apod.). V otázce snížení počtu komisařů a přerozdělení hlasů v Radě (v současné podobě zvýhodňuje menší země) zůstávají pozice jednotlivých států nesmiřitelné. Především proto, že menší členské země nechtějí přijít o svůj relativní vliv. Typickým příkladem nepoměru sil v Radě je Lucembursko s Německem: zatímco 80 milionů Němců, tedy 23 % populace Unie, má 10 hlasů, necelých…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte