Historie národů zná šťastná období. Lidé v nich objevují tradiční či nové hodnoty, jako jsou svoboda, podnikavost, čest, nebo třeba spravedlnost. Všichni chtějí podle nich žít, budují podle nich nové instituce - třeba demokratickou vládu, korektní podnikatelské prostředí, nezávislé soudy a média - a těší se, že to tak bude navždycky. Pak ale národům obvykle někdo vystaví účet, může to být mocnější soused nebo domácí diktátor. Šťastný národ potom své hodnoty buď ubrání, stojí ho to ale vždy nějaké oběti. Může ale také o své štěstí přijít: prohraje a přizpůsobí se poměrům, ve kterých žít nechtěl. Někdy tak svůj účet splácí desítky let. Výročí 21. srpna připomíná, jak občané této země jedno takové šťastné období zažili, jak jeho hodnoty neuměli a ani nechtěli bránit a jak účet spláceli normalizací. Dnes je přitom jisté, že nějaké dluhy ještě zbyly.

Největší kapitulace

Magické označení „srpen“ obvykle přidělujeme 21. srpnu 1968. Tehdejší invaze vojsk Varšavské smlouvy obnovila úplnou kontrolu Moskvy nad Československem, Rusové ale za to zaplatili úplným pádem své prestiže u levicové části západní společnosti. Vlastně šlo o událost, která byla v řádu věcí sovětského impéria. Nevybočovalo z něho ani to, že československé komunistické elity okamžitě zapomněly na své dosavadní řeči o svobodě nebo demokracii a místo toho začaly ochotně vykonávat příkazy okupantů. Z dnešního pohledu je zajímavější, jak se s cizí invazí a kapitulací vlastních elit vyrovnal…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte