Přestavba Paláce kultury v Kongresové centrum stála dvě miliardy korun, stamiliony se utratí na technické zabezpečení a policejní manévry, nelze vyloučit hmotné škody při pochodech vzrušených demonstrantů Prahou. Zářijové zasedání Mezinárodního měnového fondu a Skupiny Světové banky nás tedy přijde na pěkné peníze. Vyplatí se nám to vůbec?

Proč jsme je jenom zvali

Když se čeští politici v roce 1995 začali zajímat o pořadatelství výročního zasedání dvou významných ekonomických institucí, o peníze nešlo. Chtěli předvést, že jsme prvními na východoevropské cestě k ekonomické prosperitě. „Stali bychom se první postkomunistickou zemí, kde se něco takového pořádá,“ říkal tehdy nadšeně ministr financí Ivan Kočárník. V roce 1996 nám skutečně pořadatelství přiklepli a superlativy tehdy nešetřil ani premiér Klaus, ani prezident Havel.Ideologické nadšení ale vyprchalo: hospodářský růst se dostal do záporných čísel a gloriolu postkomunistického přeborníka jsme ztratili. Také Světová banka a Mezinárodní měnový fond přišly o pověst silných a moudrých ochránců světové ekonomiky. Fond nedokázal předpovědět měnovou krizi v Asii a Brazílii, Světovou banku zase kritici odsoudili, když se zjistilo, že půjčuje peníze nikoli podle potřeb chudých zemí, ale často podle zájmů bohatých států. Experti jako americký profesor Allan Meltzer nebo bývalý poradce Thatcherové Alan Walters začali loni pochybovat o samotném smyslu existence obou institucí. Velké varování přišlo…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2916

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte