0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura6. 8. 20055 minut

Západ se techna nebojí

Viděli jsme je všichni na fotkách v novinách nebo v televizi. Takzvaní technaři z nedávno rozehnané párty u Tachova, anonymní tváře mladých lidí, kterým premiér spolu s ministrem vnitra vypálili na čelo cejch nebezpečných individuí toužících neomezeně porušovat zákon. Tak jednoduché to ale není.

Fotografie: Margaret a tátové z autobusů by z nich měli radost. Foto Filip Sodomka • Autor: Respekt
Fotografie: Margaret a tátové z autobusů by z nich měli radost. Foto Filip Sodomka
Fotografie: Margaret a tátové z autobusů by z nich měli radost. Foto Filip Sodomka • Autor: Respekt

Viděli jsme je všichni na fotkách v novinách nebo v televizi. Takzvaní technaři z nedávno rozehnané párty u Tachova, anonymní tváře mladých lidí, kterým premiér spolu s ministrem vnitra vypálili na čelo cejch nebezpečných individuí toužících neomezeně porušovat zákon. Tak jednoduché to ale není.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Máte si nás pěstovat

Je čtvrtek večer a skupina „nebezpečných individuí“ se schází v hospodě poblíž Vyšehradu, kde plánují další protestní akce na Letné. Již od pohledu je zřejmé, že policejní obušek by se tady dosyta napásl. Asi třetina osazenstva dokonale splňuje charakteristiku podezřelých živlů, které v šedesátých a sedmdesátých letech vyhazovali řidiči (jinak slušní tátové) z autobusů – dnes mají pouze místo „mařeny“ na hlavě dredy. Hospodským je Petr (30), který zároveň vlastní soundsystém neboli hudební aparaturu. Byl na letošním CzechTeku, ale za technaře se nepovažuje. „Pouštím tam reggae, taky disko, třeba Abbu. Techno vlastně neposlouchám.“ Na free párty jej fascinuje atmosféra, která se nedá srovnat s žádnou komerční akcí. „Chceme si prostě udělat vlastní mejdan,“ dodává hospodský. Vedle stojí Martin (29): „Nemám rád, když mi někdo říká, co mám dělat. Nejsem ale žádný purista, zajdu si klidně do McDonalda, v podstatě jsem kapitalista,“ vysvětluje svou životní filozofii. Tento vysoký muž s krátkými vlasy bydlí…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc