Když se český turista vrátí z dovolené, obvykle nějakou dobu pochybuje o slovech své národní hymny. Je to zcela přirozené. Může obstát „zemský ráj to na pohled“ ve srovnání s horami v Rakousku nebo třeba jenom na Slovensku? Konkurovat řeckým ostrovům a chorvatskému pobřeží také nejde. Tento rozpor ale turista obvykle neřeší. Pokrčí rameny, dá se do práce a začne šetřit na další zájezd. Není třeba turistům vyčítat, že po silných zážitcích v cizině přehlížejí nepochybné přednosti české krajiny. Chybu ale dělá každý, kdo svým nezájmem přispívá k tomu, že země, kde tráví většinu svého života on i jeho děti, je plánovitě ničena podle záměru potrhlých inženýrů. Tu chybu dělá mnoho lidí, jak svědčí poklid, který provází úspěchy ničitelů krajiny v druhé polovině července. Sociálnědemokratická vláda totiž schválila dálnici přes České středohoří a odmítla referendum o Temelínu.

Asfaltová nálada

Česká krajina, jak ji známe z romantických Friedrichových a Chittussiho obrazů nebo Březinových básní, je krásná. Nehodí se k reklamě cestovních kanceláří, přesto se louky, stromořadí a malebné rybníky mohou do vzpomínek zapsat stejně trvale jako vrcholky velehor či středomořské pláže. Jenže právě tato „krajina pocitů a nálad“ je nejvíc zranitelná průmyslovou činností: dálnice pokazí jedno z desítek alpských údolí, když ale protne rovinatý region, zničí přednosti krajiny široko daleko. Nejhůře v hustě obydlených zemích, kde se méně kulturní a vlastní technikou…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte