Španělští socialisté (Španělská socialistická dělnická strana - PSOE) zaznamenali na svém 35. sjezdu v předposledním červencovém týdnu hlubokou změnu. Jejich novým lídrem, a tudíž i lídrem španělské opozice, se k překvapení mnoha lidí stal José Luis Rodriguez Zapatero (40 let), veřejnosti dosud prakticky neznámý. Nový generální tajemník - spolu s jím vybranými představiteli stranické exekutivy - získal v tajné volbě podporu 90,2 % hlasů. Z toho plyne, že se prakticky úplně spojily různé socialistické proudy, které se po roce 1996, kdy strana ztratila vládní moc, nedokázaly sjednotit ani v jednom projektu. Zapatero si vybral pro svou exekutivu skupinu mladých lidí, kteří znamenají generační převrat: z mocenských postů strany zmizely staré osobnosti, jež měly co do činění s bývalou hvězdou PSOE Felipem Gonzálezem. Nový tým tvoří mladé tváře pocházející skoro ze všech regionů Španělska. Proč? Zapatero se pokusil vytvořit reprezentaci národní jednoty složené ze zástupců samosprávných celků, kteří by měli zajistit pluralitní dialog, a vyhýbat se tak centralistické politice.

„Dinosauři“ odešli

Nový generální tajemník prohlásil hned vprvní den ve funkci, že pro PSOE začíná nové údobí, které povede socialisty opět k moci. Podle Zapatera se tak musí stát cestou klidné změny ve straně a cestou probouzení pocitů nostalgie nad volebními výsledky z roku 1982, které dovedly Gonzáleze k vládě v zemi na téměř dvě dekády, a pocitů naděje, která je základem…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte