V roce 1997 se tehdejší kancléř Helmut Kohl upřímně rozzlobil: „Kvůli své touze po moci zablokovali sociální demokraté budoucnost Německa. Je to ostuda.“ Zástupci spolkových zemí, mezi nimiž měla SPD převahu, mu totiž vetovali daňovou novelu, která by během dvou let zkrátila příjmy rozpočtu o 30 miliard marek (4,8 bilionu korun). Neuplynuly ovšem ani tři roky, a vše je naopak. Dnešní sociálnědemokratický kancléř Schröder, který coby dolnosaský premiér pomáhal reformu poslat ke dnu, minulý pátek prosadil největší snížení daní v německé poválečné historii. A byli to naopak Kohlovi spolustraníci, kdo nyní kladl zarputilý odpor. Schröderova reforma je sice pozvolnější, ale i tak v roce 2005 zbude Němcům v peněženkách oproti dnešku 57 miliard marek „navíc“. Čím lépe pro ně, tím pochopitelně lépe i pro všechny jejich obchodní partnery včetně nás.

Nepotřebujete dotaci?

Kohl mezi zástupci zemí, kteří tvoří horní komoru parlamentu (Spolkovou radu), neuspěl kvůli tomu, že chtěl seškrtat všechny daňové úlevy a zdanit příplatky za práci o svátcích a v noci. Tak alespoň zamítnutí zdůvodnil tehdejší šéf SPD „Rudý Oskar“ Lafontaine. Když se nyní role obrátily, CDU pro změnu prohlašovala, že Schröder v daních škrtá příliš málo a že nadržuje velkým koncernům a bankám na úkor malého a středního podnikání. Podle komentátorů ale tehdy i dnes opozice jen chabě maskovala snahu za žádnou cenu nepřipustit soupeřův úspěch. Dnešní kancléř se ukázal jako obratnější…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte