Knihám italského chemika a spisovatele Prima Leviho patří přední místo v rozsáhlé literatuře o nacistických koncentračních táborech. Bez nadsázky lze mít za to, že by je měl znát každý, kdo se kdy k jakémukoli soudu o nacistických zločinech (a vůbec o zločinech proti lidskosti) odhodlá. Jsou to samozřejmě knihy svědecké, vytvářející intenzivní představu „života“ a umírání v lágrech, přitom faktografie není zdaleka jejich základní, natož jedinou hodnotou. Především jsou to strhující mistrovská díla myšlenkové reflexe, kterou Levi provádí s názorností a jemností svého chemického řemesla, stejně tak jako s citem vytříbeného, vysoce kultivovaného esejisty. Levi se přitom vyznačoval zásadně tím, že v jeho textech nenajdeme nenávist a nenajdeme v nich - paradoxně při vší kruté důslednosti - ani beznaděj. Toužil po spravedlnosti a po pochopení a věřil, že je jich možné dosáhnout. To ho zajímalo víc než odplata, i když nepochyboval o nutnosti zločince potrestat. Dokonce by se dalo říct, že v tom, co napsal, lze nalézt jakýsi základní optimismus: že když už nic jiného, pak aspoň je dobré to, co se stalo, řádně utřídit, promyslet a pojmenovat. Levi se tím ve svém literárním a občanském životě řídil celý život, bezprostředně od svého návratu z Osvětimi do Turína na podzim 1945. A přesto i on na konci plného a zdálo by se rehabilitovaného života, v němž se mu dostalo uznání a řady poct, volí dobrovolnou smrt - 11. dubna 1987.

Proti darwinismu

Česky je možné…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte