Červnové obsazení hlavního města Honiary ozbrojenci z bojůvky Malaitan Eagle Force a následná rezignace premiéra Bartholomewa Ulufa'alu je dosavadním vyvrcholením dlouhodobého konfliktu mezi největším ostrovem Šalamounových ostrovů, Guadalcanalem, a sousedním, nejlidnatějším, ostrovem Malaitou.

Pestřejší než Evropa

Šalamounových ostrovů je celkem 345 a tvoří samostatný stát, rozkládající se mezi Papuou-Novou Guineou a Fidži, teprve od roku 1978. Jak je typické všude v Melanésii, ostrovy jsou zalidněny neuvěřitelným množstvím kulturně i jazykově odlišných mininárodů. Obyvatelstvo čítající necelého půl milionu hlav je tvořeno asi třemi stovkami kulturně a historicky odlišných populací, hovořících 80 různými jazyky. Celé Šalamounovy ostrovy jsou tak mozaikou tradičních kmenových území, osídlených a ovládaných původními obyvateli. Čtyři pětiny ostrovanů jsou zemědělci samozásobiteli, rybařícími a farmařícími na pozemcích, vlastněných podle tradičního zvykového práva, předávaného z generace na generaci. Národnostní rozmanitost Šalamounových ostrovů je větší než rozmanitost celé Evropy, takže podle evropských zkušeností bychom mohli očekávat rozpad státu na národní prvočinitele každým okamžikem. To ve skutečnosti nehrozí, neboť opravdu mnohonárodnostní státy tendence k rozpadu nevykazují. Tam, kde žádný národ nepřevládá, je totiž obtížné zformovat separatistické koalice, pokrývající dostatečně rozlehlé území. Historicky jsou právě vztahy mezi…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte