Poslankyně Unie svobody Monika Horáková (26) je zatím posledním veřejně známým českým zákonodárcem, který neovládl potřebu řídit auto po několika skleničkách alkoholu. Při zadržení s 1,6 promile v krvi vysvětlovala policejní hlídce, že chtěla vůz jen „přeparkovat“. Když pak při odběru krve na stanici vyšlo najevo povolání hříšnice, skončila věc, jak podle zákona musela: policisté sklapli kufry a předali záležitost parlamentu. To se stalo před osmi měsíci. Takže z jistého pohledu má paní Horáková vlastně smůlu. Kdyby ji tisku neudal někdo ze členů imunitního výboru, který poslankyni před čtrnácti dny potrestal čtyřtisícovou pokutou, nikdo by se o jejím poklesku ani nedozvěděl.

Výborný občan Benda

Případ Moniky Horákové tak zase po nějaké době připomněl, jak absurdní val imunity kolem sebe čeští zákonodárci vztyčili. Nejenže nesmějí být bez souhlasu své komory stíháni za žádný trestný čin, světovou raritou je fakt, že taková beztrestnost trvá doživotně, jakmile parlament odmítne svého člena jednou vydat. A to není všechno. Poslanci i senátoři si totiž ještě navíc své „přestupky“ (tedy například rychlou jízdu, alkohol za volantem nebo černou stavbu) posuzují pěkně sami - v imunitním výboru. A co víc: úplně celé jednání včetně jeho výsledků je přísně tajné. Pokaždé, když v minulých letech sněmovna rozhodovala o tom, jestli si ze svých výsad přece jen neubere, nebylo to podle poslanců možné hlavně v zájmu lidu. "Co je na tom tak nepochopitelného?…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte