Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Když Praha byla nudná díra

Za slavných dob normalizace navštívili nezávisle na sobě Prahu dva významní američtí prozaici - v polovině 70. let Philip Roth, o deset let později John Updike. Literárním výsledkem jejich exotického výletu byly v obou případech dvě velmi podobné novely, které jako by na sebe plynule navazovaly. Nacházíme v nich nejen téměř totožné motivy i postavy, ale především shodu v pociťování atmosféry města: atmosféry nesrozumitelné, tísnivé a bizarní.

Žít se dá

V Rothově novele Pražské orgie přijíždí autorovo alter ego Nathan Zuckerman do Prahy, aby získal rukopis neznámého židovského spisovatele. Je přitom vtažen do reje značně dekadentních mejdanů („Co přišli Rusové, nejlepší orgie se pořádají v Československu. Čím méně svobody, tím víc se souloží.“), seznamuje se s nymfomanickou spisovatelkou-disidentkou Olgou, kterou doplňují další podivné existence zdejších intelektuálů, fízlů a podivínů. Uštvaný Zuckerman je nakonec rád, že ho jakýsi bodrý funkcionář vyhostí šupem ze země. „Jak takhle můžete všichni žít?“ ptá se Zuckerman-Roth jistého zakázaného spisovatele, který dřív prodával lístky na nádraží a teď se mu ulevilo, když ho prohlásili za duševně nemocného. Tato otázka, nebo spíš údiv, je přítomná i v Updikově novele Bech co Čech (Bech in Czech), která je však poněkud střízlivější a reportážnější povahy, ale pocit stísněnosti a jakési neproniknutelné cizoty je jasně vyjádřen i zde: "Bech se v Československu cítil zoufale nicotně. Ta nešťastná země v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.