Rok 2000 znamená pro Maďarsko tisící výročí vzniku uherského státu a přijetí křesťanství. Obojí se váže ke korunovaci svatého Štěpána (podle tradice 25. prosince roku 1000). Je to již druhé milénium v maďarské historii. Prvním byl rok 1896, kdy mělo uplynout tisíc let od tradičního roku příchodu maďarských kmenů do Karpatské kotliny. Roku 1996 se v Maďarsku slavilo 1100 let od této události, někdo si možná ještě vzpomene na spory, které se odehrály, když se i na Slovensku stavěly pomníky k tomuto výročí. Národně-křesťanské strany, které dnes v Maďarsku vládnou, prohlašovaly oslavy z roku 1996 za málo důstojné - prý pro nedostatek úcty vládnoucích socialistů a liberálů k národní minulosti. Vše slíbily vynahradit letos. „Toto slavnostní období je šancí pro posílení národního vědomí Maďarů a lepší ujasnění si jejich historické i budoucí role v Evropě,“ dočteme se například na internetové stránce maďarského ministerstva kultury. Důležitým výsledkem oslav má být i alespoň dočasné sjednocení rozhádané maďarské společnosti na základě vyšších hodnot. Podobné cíle jsu sympatické a není s nimi zatěžko souhlasit. Podívejme se, jak se tyto cíle daří uskutečňovat.

Na akci se nešetří

Krátce po nástupu své vlády v roce 1998 jmenoval premiér Viktor Orbán zvláštního zmocněnce pro oslavy milénia. Stal se jím postarší historik István Nemeskürty, velmi plodný autor populárních knížek z proudu umírněně národně-mytologizující historiografie. Poněkud více se rozběhl…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte