Represe řidiče nezmění

Dovolím si mírně nesouhlasit s článkem Jaroslava Spurného Rychleji a bez odpovědnosti (Respekt č. 20/2000). Názor, že represe je jediným možným lékem na neukázněné řidiče, považuji za poněkud scestný a nebezpečný. Panu Spurnému bych doporučil výlet na silnice v Řecku a Turecku. Dopravní značky tam mají velmi informativní charakter, předpisy nejsou dodržovány, přitom však na silnicích zjevně nedochází k významnému počtu nehod. Zejména v Turecku je zajímavé v neuvěřitelném zmatku pozorovat jakési „souznění duší“, mající za následek pohodovou atmosféru na silnici. Z bližších zemí stačí zmínit Německo - zde sice předpisy a značky platí, ale na dálnicích je neomezená rychlost. Celková atmosféra na silnici je tam zcela jiná než u nás. Podstatná je vždy úroveň obecných mezilidských vztahů a zažitých modelů chování k druhým. Pokud umím ovládat vozidlo a beru ohled na ostatní účastníky provozu, je zřejmě jedno, jestli jedu po rovném a prázdném úseku státní silnice předpisových 90 km/h nebo „zločinných“ 150 km/h. Vzájemně si vyhovět a respektovat druhého je to podstatné, co nelze nařídit zákonem ani vynutit policejní represí. Problém silničního provozu tedy tkví zejména v našem postkomunistickém marasmu a současně v jakémsi geniu loci rakousko-uherského prostoru. (Doporučuji výlet na rakouské silnice - v neomaleném chování se od nás Rakušané nemají co učit.)

Jan…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte